Nálunk minden arany, ami fénylik! Mondja ezt Andrea az MTA TTK Szerves Kémiai Intézet, “Lendület” Szupramolekuláris Kémiai Kutatócsoport vezetője.
Azt tudjátok, hogy az arany miért felbecsülhetetlen értékű a mai kutatók számára?
A gyógyászatban is felhasználható, újszerű és értékes tulajdonságú aranytartalmú szupramolekulák létrehozása a célja az MTA Természettudományi Kutatóközpontjában önálló kutatócsoportot alapító Deák Andreának.
A fiatal vegyész, a 24. Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon a Csodák Tárháza programon belül fog majd az érdeklődőknek egy előadást tartani.
Többek között szó lesz az MTA Lendület programjáról, amely lehetőséget adott új módszerek kidolgozására és meghonosítására a kémiai szintézisben, melyek révén hasznos és értékes tulajdonságú aranytartalmúszupramolekulák hozhatók létre.
Az arany az emberiség történetében az egyik legfontosabb szerepet játszó fém. Az ókorban tisztasága miatt a szépség, a gazdagság és a hatalom jelképévé vált miközben köréje mítoszok szövődtek. A középkorban az alkimisták egyik fő célja a Bölcsek Kövének a megalkotása volt, melytől azt remélték, hogy minden közönséges anyagot az örök és tökéletes fémmé, arannyá tud változtatni. Az arany napjaink kutatói számára is felbecsülhetetlen értékű, hiszen a felhasználásával létrehozott különleges szupramolekulák sokszor újszerű tulajdonságokkal is rendelkeznek.
Az előadásban bemutatásra kerülnek a kutatócsoport által megtervezett és létrehozott aranytartalmú szupramolekulák, melyek szabályozott módon valamilyen külső hatással kiváltott dinamikus szerkezetváltozás következtében megváltoztatják az UV-fénnyel előhívható lumineszcens színüket.
A továbbiakban az élő rendszereket felépítő molekulákról is szó lesz, amelyek a környezet hatásaira érzékenyen reagálnak és képesek a folyamatos alkalmazkodásra. Léteznek olyan az ember által tervezett és létrehozott anyagok, melyek szabályozott módon valamilyen külső fizikai (hő, fény, nyomás) vagy kémiai (illékony szervetlen vagy szerves molekulák) hatásra képesek megváltoztatni a szerkezetüket és módosítani valamilyen tulajdonságukat.
Nem is gondolná az ember, hogy az arany milyen tulajdonságokkal bír és mennyire fontos alapanyag a kutatók számára. A Bölcsek Kövéről pedig eddig csak a Harry Potter kapcsán hallottunk. Andrea előadása színes lesz, illetve képes magyarázattal fogja szemléltetni a kutatásait, így azok számára is érdekes lesz, akik nem jártasak a témában.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk a Sajtófesztiválra és a Csodák Tárházába, Andrea „aranyos” előadására.