Eseménynaptár
Ne dőlj be!
Időpont: 2018. September 1. - 2019. December 31.Helyszín: országos
Projektünk témája a cybercrime – beleértve a kiberbiztonságot, a gyermekek szexuális kizsákmányolását is. Célcsoportunk a 12-24 év közötti fiatalok, diákok, akik az életük nagy részét az online térben bonyolítják. A programot a BBA-5.1.6/2-2017-00003 számú projekt keretében valósítjuk meg.
Kapcsolódó hírek
Mi az előfizetés?
Előfizetés – előre fizetés. Gyakran halljuk, de mi a különbség?
DUE Online, 2019. december
Ha nem stimmel az összeg
Ha online vásárolsz, például egy alkalmazásboltnak a felületén vagy banki oldalon, akkor mindig jóvá kell hagynunk azt az összeget, amit mi szeretnénk ebben a tranzakcióban átutalni vagy kifizetni.
DUE Online, 2019. december
Mire figyelj a megújuló szolgáltatásnál?
Vettél már appot, ami az ingyenes próbaidő után fizetőssé vált. Vagy akár egyből fizetni kellett érte. Ezek között vannak, amelyeket egyszer megvásárolsz, és örökre a tiéd, de vannak olyan is, amelyekért bizonyos időközönként ismét fizetni kell.
2019. december, DUE Online
A fotelból vásárolva se dőlj be!
Soha meg nem érkező, online megvásárolt termékektől az egyszer kipróbált, de lemondani már elfelejtett havidíjas szolgáltatásokig nagyon széles a köre annak, hogyan veszíthetünk pénzt akaratunk ellenére, akár figyelmetlenségből is a netes fizetés világában.
Ne dőlj be! a decemberi DUE Rádióban
Te is szoktál a mobiltelefonodon játszani? Esetleg volt olyan, hogy fizettél is egy alkalmazásért vagy azon belül döntöttél a pénzköltés mellett?
Ha mégis elakadnál a vásárláskor
Ha mégis gondod támadna a vásárlás során, és a vitád nem tudod rendezni az eladóval, fordulhatsz a fogyasztóvédőkhöz. 2019. november, DUE Online
Mik az internetes vásárlás előnyei?
Manapság egyre népszerűbb a kényelmes, otthonról intézhető vásárlás. A kérdés költői is lehetne: vajon miért?
2019. november, DUE Online
Távollévők közötti szerződés
Online vásárlásoknál még indokolni sem kell, miért, 14 napon belül kérhetjük a webáruházat, hogy vegye vissza a megrendelt holmit, és fizesse vissza annak ellenértékét.
2019. november, DUE Online
Mi az a PayPal és miért jó?
A PayPal egy meglévő banki infrastruktúrára épülő internetes fizetési rendszer, ami lehetővé teszi az internetes bolt üzemeltetőknek az egyszerű és biztonságos pénzfogadást, valamint a felhasználóknak az egyszerű fizetést. 2019. november, DUE Online
Ne fizess rá!
Lili már századszor látta ezt a hirdetést, és egyre nehezebb volt ellenállnia a szuper, színes cipőknek. „Ma még nem.” – gondolta. „Majd karácsonyra választok egyet.” Aztán eszébe jutott, milyen pocsékul sikerült a kémia röpdolgozat, és az ujja már megnyitás gombon is volt.
2019. november
Ne dőlj be! a novemberi DUE Rádióban
Webshop. Jegyvásárlás. Pizzarendelés. Számos szolgáltatás és termék vásárolható a neten. Első blikkre jó ötletnek tűnhet otthon, a kényelmes fotelből megrendelni ezeket. Klikkelsz.
Milyen adatokkal és hogyan élnek vissza az adathalászok?
Ha már az adathalászatról van szó, nem árt tisztázni, milyen adatokkal lehet visszaélni a nyilvánvalón, például a banki adatokon kívül? Nem is biztos, hogy gondolsz rá, de a böngészési előzményeid, vagy különféle weboldalakon megadott személyi adataid is felhasználhatók.
2019. október, DUE Online
Szűrőkkel védekezz!
Nem csak a spam szűrőket érdemes használni, de az adathalászat ellen is vannak már jól fejlett szoftveres védelmek.
2019. október, DUE Online
Hova fordulj, ha adathalászattal találkozol?
A legnagyobb körültekintés mellett is adathalászat áldozatává válhatsz. De az is lehet, hogy nem akarod szó nélkül hagyni, ha felismertél, de elkerültél egy ilyen helyzetet. Mikor tud segíteni a szolgáltató, és mikor fordulj a rendőrséghez?
2019. október, DUE Online
Így kerüld a káros tartalmakat!
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság hasznos listát állított össze, hogyan szűrjük ki a káros tartalmakat. Érdemes átnézned!
2019. október, DUE Online
Adathalászok hálójában
Mindenki kapott már olyan levelet, ami ismeretlen feladótól érkezett és „hunglish”, azaz magyarral keveredő angol vagy más nyelven írták. Sokszor ártalmatlan reklámokról van szó, de akadnak olyan üzenetek, amik hihetőnek tűnnek, pedig a feladó korántsem az, akinek mondja magát.
2019. október
Ne dőlj be! az októberi DUE Rádióban
Képzeld el, hogy ránézel a bankszámládra, és jelentősebb összeg hiányzik a zsebpénzedből vagy a nyári munkának köszönhetően összespórolt pénzedből. Esetleg nem tudsz belépni a közösségi oldalaidra. Könnyen lehet, hogy adathalászat áldozata lettél.
Az álhírek kora?
Ma már rengeteg olyan információ ér minket, aminek a hitelességét nem tudjuk megállapítani. Nem is gondolnánk, milyen nagy gondot jelenthet az, ha hiszünk azoknak a híreknek, amelyeknek nincs, vagy csak nagyon kicsi a valóságalapja.
2019. szeptember, DUE Online
Internet kisokos
Néhány kifejezés az internetes önvédelem világából.
2019. szeptember, DUE Online
Jön az új Jóbarátok film!
(NEM!) Még 2018 januári hír volt, hogy megjelent a Jóbarátok új mozielőzetese.
DUE Online, 2019. szeptember
Kacsamesék kicsit másképp
Céltalanul görgeted a Facebookot egy álmos vasárnap reggelen. Egy régi ismerősöd bájosan mosolyog az új profilképén Zadar kikötője előtt. Like-olod. Egy vicces barátod megjelölt egy mém alatt. Kommentelsz.
2019. szeptember
Ne dőlj be! a szeptemberi DUE Rádióban
Te is találkoztál már az interneten Momóval? Esetleg hallottál a világhálón terjedő Kék bálna-jelenségről? Ha igen, tudhatod, mekkora veszélyt jelentenek a rosszindulatú álhírek és más – a közösségi oldalakon gyorsan terjedő – téves információk.
Mit mutatsz a virtuális világban?
Mint a való életben, az online világban is sokszor saját magunk legnagyobb ellenségei vagyunk. A sok megosztott kép, információ, becsekkolás, vagy csak egy-egy sima poszt annyi mindent árul el rólunk, amennyi egy egész titkosszolgálati akta megtöltésére elég lenne.
2019. augusztus, DUE Online
Internetes barátok és zaklatás
A beköszöntött digitális korszakban egyre több tizenéves gondolja azt, hogy a személyes kapcsolatok és a közösségi oldalakon köttetett „barátságok” között nincs különbség.
2019. augusztus, DUE Online
Mi történhet?
Az online térben meggyőzőnek tűnő ismeretlenekkel való találkozás szerencsétlen kimeneteire hívjuk most fel a figyelmet. Ezek mind a való életből ismert személyekkel is megtörténhetnek, ezért különösen hasznos, ha képben vagy, mire figyelj.
2019. július, DUE Online
Mi a prostitúció?
A hétköznapokban mindazokat a nőket tekintjük prostituáltnak, akik erkölcstelen célokra több férfinak átengedik magukat pénz fejében. A pontos definíció azoban ennél árnyaltabb, mentes a szubjektív ítéletektől.
2019. július, DUE Online
A technika a biztonság szolgálatában
A huszonegyedik század „csodái” a helymegosztás opcióval rendelkező alkalmazások az okostelefonokban. Ezek lehetővé teszik, hogy ha mégis kettesben akarnánk találkozni az internetes ismerősünkkel, akkor a családtagjaink és a barátaink lássák, merre járunk.
DUE Online, 2019. július
Korosztályos probléma az online zaklatás?
Bezzeg az én időmben.. ezzel már a padlás is tele, és ezt a filmrendezők és szakemberek is felismerték. Schwechtje Mihályt is ez sarkallta a filmje elkészítésére, dr. Gyurkó Szilviát pedig az alapítványa létrehozására.
2019. június, DUE Online.
Remélem legközelebb sikerül meghalnod :) - ajánló
Az online zaklatást már filmen is feldolgozták. A filmsomnia.hu készített interjút a "Remélem legközelebb sikerül meghalnod :)" rendezőjével. Az interjút a témánkhoz kapcsolódása miatt rendelkezésünkre bocsátották.
2019. június, DUE Online.
Óvatos légy, ne áldozat!
Éves szinten több tizenéves is az utcákon, bárokban köt ki, mint örömlány. Legtöbbször nem tudnak ellene védekezni, olyan ügyesen csalják őket lépre, és ezért sokszor nincs, aki segítsen nekik még időben.
2019. május-június.
Ne dőlj be! a júniusi DUE Rádióban
Amikor valakit megismerünk, akkor először csak egy pici szeletet látunk belőle, és ahogy egyre mélyül az ismeretség közöttünk, úgy tudunk meg egyre többet is róla.
Tényleg rólunk szól
Figyelemfelhívó cím a mosolygós fejjel, rózsaszín plakát női mellekkel, egy lány lila hajjal: ez talán nem mindennapi. A problémák azonban, melyekkel Schwechtje Mihály filmje foglalkozik, sajnos egyre inkább.
2019. május, DUE Online.
DeShame projekt a Kék Vonalnál
A Kék Vonal projektje sokat segít az online bullying elszenvedőinek, és a segítőknek is.
2019. május, DUE Online.
Ne dőlj be! a májusi DUE Rádióban
Ha az internetet választjuk ismerkedési formának, az nem baj, de érdemes egy két dologra odafigyelni. Egyrészt nem tudhatod, ki ül a másik oldalon. Persze ez nem azt jelenti, hogy el kell kerülni ezt az ismerkedési formát, csak érdemes körültekintőnek és óvatosnak lenni.
Aljas szándék a monitor mögött
Réka dühösen és csalódottan csapja be az ajtót. Az anyja még kiabál utána, bocsánatot akar kérni, hogy megint le kell mondania a közös „csajos” napjukat, mint ahogy az előző hetekben mindig... A válás óta ő sem tudott dűlőre jutni az érzéseivel és gondolataival. Hát még Réka.
2019. április.
Videóval hívják fel a figyelmet az online zaklatásra
Kisfilmmel hívja fel a figyelmet az Europol az online zaklatásra.
2019. április, DUE Online.
Ne dőlj be! az áprilisi DUE Rádióban
Kétarcú világban élünk, ami az internetet is behálózta az elmúlt évtizedben. A „senkiben se bízhatunk” mondat egyfajta jelszóvá vált az élethez, amit nem árt szem előtt tartani, különösen, ha a netet választjuk ismerkedési terepnek.
Remélem legközelebb sikerül meghalnod :-) interjú a rendezővel
Schwechtje Mihály korábban az HBO Terápia című sorozatának 3. évadában volt az egyik rendező. Első nagyjátékfilmjébe remekül ábrázolja a kamaszok világát. Terítékre kerül benne szerelem, szexualitás, és online zaklatás. Ez a Remélem legközelebb sikerül meghalnod :)
2019. március, DUE Online.
”Bejössz! Mutatsz többet is?”
Érkezik az üzenet a Say No! (Mondj nemet! – a szerk.) elnevezésű, az Europol által támogatott nemzetközi kampány kisfilmjében, mely a gyermekek online szexuális kizsákmányolása ellen jött létre.
2019. március.
Szexuális zaklatás
A márciusi DUE Tallózóban az online szexuális kizsákmányolással foglalkoztunk bővebben, ahol fontos forrásunk volt a Childnet, a Kék Vonal, a Save the Children és a UCLan szervezetek közös kutatása, a Project de Shame.
2019. március, DUE Online.
Ne dőlj be! a márciusi DUE Rádióban
Van olyan, aki nem hagy békén a neten? Hiába írod neki, hogy ne keressen többet, akkor is naponta többször villan fel a telefonod a nevével? A Ne dőlj be! e havi adásában fókuszban az online zaklatás egy speciális formája, a szexuális zaklatás.
A világos oldal
Anna tanácstalanul állt a folyosón. Ez az előadás az osztályfőnöki órán a zaklatásról... Épp mintha róla beszélt volna az a rendőr, de mégsem.
2019. január-február.
Mire figyelj az adatvédelmi beállításaidnál?
Az adatvédelmi beállításaink az online jelenlét alfái. A közösségi médiában, a keresőszolgáltatásokban, de még magukon az eszközeinken is fontos, hogy alaposan és tüzetesen végignézzük a lehetőségeket, és kiválasszuk mindenből a legbiztonságosabbat.
2019. február, DUE Online.
Ne dőlj be! a januári DUE Rádióban
Cyberbullying? Mit is jelent ez a fogalom, honnan ered? Milyen példákkal találkozhatunk és hova fordulhatunk? Ezekre kérdésekre ad választ a DUE Rádió januári Ne dőlj be! műsora.
Ismerd meg a Hintalovon Gyermekjogi Alapítványt!
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány küldetése a Magyarországon élő gyerekek jogainak érvényesítése és támogatása.
2019. január, DUE Online.
Ne dőlj be! a februári DUE Rádióban
A cyberbullying az internetes zaklatás, ami szinte az internet közéleti megjelenése óta tapasztalható. Legjellemzőbb a tinédzserekre, de már a 11 éves gyerekektől kezdve a 18-20 éves korosztályt is érinti. Az áldozatok csökkentése érdekében beszélni kell erről.
Neked hogy esne ez?
Peti reggel megint nem akart iskolába menni. A héten már másodszor. Az anyukája megnézte, de nem volt láza. Peti váltig állította, hogy fáj a hasa és rosszul van, úgyhogy az anyja némi gyanakodó méregetés után megengedte, hogy otthon maradjon.
2018. december.
Ne dőlj be! a decemberi DUE Rádióban
"Nagyon csúnya ez a pulcsi, olyan mintha a kukából szedted volna ki" - ez még azon mondat volt, amit ha egy zaklató leír az áldozat könnyen megemészt, ugyanakkor ennél sokkal durvább mondatok is elhangzhatnak.
Ha ismerős a zaklató
Ahogy a DUE Tallózó hasábjain is írtuk, nehezebb a helyzet, ha a való életben is rendszeresen találkozik az áldozat és a zaklató, hiszen az internet csak az egyik színtere az inzultálásnak.
2018. december, DUE Online.
Hogyan ismerd fel a zaklatást és a zaklatót?
Volt már, hogy úgy érezted, zaklatnak? Hogy valaki annyira rád erőltette a társaságát, hogy az már zavaró volt? Folyton megszólított a cseten, pedig nem is bátorítottad? Vagy valaki ciki dolgokat írt rólad az osztálycsoportban?
2018. november.
Ne dőlj be! a novemberi DUE Rádióban
A cyberbullying, vagyis az online megfélemlítés és zaklatás a közösségi felületek térnyerésével egyre több fiatalt veszélyeztet. A leginkább kitett korosztályt a fiatal tinédzserek, a 12-16 év közti korosztály adja.
Podcast az internetes zaklatásról
Ha szívesebben hallgatsz, mint olvasol, itt egy podcast az internetes zaklatásról. Mire figyelj, hogyan kerüld el? Hallgasd meg a DUE podcastját!
2018. november, DUE Online.
Bűnös oldalak nyomában - Milyen helyektől tartózkodj az interneten?
Naponta indulunk netvilággá, de vajon tudjuk, merre visz az utunk és kikkel találkozunk, hova tévedhetünk? A biztonságos internethasználat szabályait a média, a szüleink és a tanáraink unalomig ismétlik, mégsem lehet eleget ismételni, mert folyton baleset ér minket.
Ne dőlj be! az októberi DUE Rádióban
Az internet az elmúlt 20 évben meghatározó szerepet kapott az ember életében, de ahogy a jelentősége, úgy az interneten keresztül ránk leselkedő veszélyek is növekednek.
Káros tartalmak a hálón
Gyakran előfordul, hogy olyan tartalommal találkozol a világhálón, amit nem is akartál látni. Egy felugró ablak, egy kíváncsi kattintás, és akár álmatlan éjszakákat okozhatnak a látottak.
2018. október, DUE Online.
Kerüld el a kamu oldalakat!
Dwayne Johnson és Bill Gates a pénzüket osztogatják a Facebookon? Feltalálták az elhízás ellenszerét, és csak egy kattintásra vagy az elixír megrendelésétől? Hibás magyarságú e-mailben szólít fel fizetésre a bank? Vigyázz, mire klikkelsz rá!
2018. szeptember.
Ne dőlj be! a szeptemberi DUE Rádióban
Dwayne Johnson és Bill Gates a pénzüket osztogatják a Facebookon? Feltalálták az elhízás ellenszerét, és csak egy kattintásra vagy az elixír megrendelésétől? Hibás magyarságú e-mailben szólít fel fizetésre a bank? Vigyázz, mire klikkelsz rá!
10 tuti tipp kamuoldalak ellen
Az „évszázad felfedezései” általában kamuk, jól, vagy kevéssé jól megkomponált átverések. És hogy mi a célja ezzel azoknak, akik ezeket a „cikkeket” írják, és az oldalaknak, ahol megjelennek?
2018. szeptember, DUE Online.
Hogyan derül ki, hogy valaki grooming áldozata?
Sajnos sokszor túl későn derül ki, hogy valakit ilyen módon félrevezetnek. Előfordulhat, hogy csak akkor lesz ez nyilvánvaló, amikor valamilyen szexuális ajánlatot kap a másiktól.
2019. január, DUE Online.
Lehetsz te is megfigyelő
Kovács Dorottya szerint óriási felelőssége van a megfigyelőknek is abban, hogy valakit tudnak-e tartósan zaklatni, vagy sem. Megfigyelő az, aki nem a zaklató vagy a sértett, de látja vagy tud a zaklatásról.
2018. december, DUE Online.