Mintegy 10 év előkészítő munka után – 1989. november 20-án fogadta el a Gyermekjogi egyezményt Ez azóta a Gyermekjogok Világnapja. Az egyezmény összefoglalja azoknak a jogoknak a minimumát, amelyeket minden államnak biztosítania kell a gyermekek számára.
A Gyermekjogi egyezmény máig a legszélesebb körben elfogadott nemzetközi emberi jogi dokumentum, amelyet mindeddig csupán 3 ország nem fogadott el magára nézve kötelezőnek: az Amerikai Egyesült Államok, Szomália és Dél-Szudán. Magyarország 1990-ben írta alá a Gyermekjogi egyezményt, és az 1991. évi LXIV. törvénnyel hirdetett ki. Így annak rendelkezései a hazai törvényekhez hasonlóan hatályos és érvényes.
Mit szabályoz a törvény?
A gyermekek biztonságának védelme. Ez az elsődleges pont a szabályozásnak. Ennek értelmében mindenféle erőszakos bántalmazás ellen fellép és elítéli azt.
Ellátás és gondozást is szabályozza, de nem csak az élelmezésre vonatkozóan, hanem a gyerekek lelki állapotának gondozására is felszólítja az egyezményt aláírt tagokat a szabályzat.
A másik lényeges pont a részvétel , ami kifejti azt,hogy A gyermekek képességeik fejlődésével egyre inkább képesek dönteni és aktívan részt venni egy közösség életében. Az egyezmény biztosítani kívánja számukra az információhoz való, a gondolat-, vallás-, lelkiismeret-, valamint a véleménynyilvánítás szabadságát és az egyesüléshez való jogot.
A legfontosabb mégis az, hogy ha bár a törvénykezés állami szintű, mi is érezzük ennek felelősségét, és figyeljünk a jövő generációjára