Miért ne lehetne tudatos a karácsonyi ajándékozás? A kevesebb, de hasznos ajándékkal többet adhatunk, és még pénztárcánkat is kíméljük.
Közeleg a karácsony, az ünnepet megelőző hetekben pedig valóságos ostrom éri a boltokat. Nem árt azonban, ha résen vagyunk: sok kellemetlen meglepetést elkerülhetünk, ha megfogadunk néhány tippet és utánanézünk pár aprónak tűnő, de fontos információnak.Gion Gáborral, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkárával beszélgettünk többek között költekezésről, hitelről, webshopokról.
A november végén esedékes Black Friday-leárazásokkal, amikor akár 50-70 százalékkal olcsóbban is beszerezhetsz egy-egy terméket, a boltokban elindul az egy hónapig tartó karácsonyi szezon. A plázák karácsonyfák és égősorok tucatjaival díszítve, hatalmas plakátokkal hirdetik: a szeretteid, barátaid megérdemlik, hogy nagy és drága, életre szóló ajándékot kapjanak tőled idén karácsonykor (is). Úgy érezhetjük, hogy már a karácsony is egy folyamatos rekord-döntésről szól. Ki állít nagyobb fát, ki vesz értékesebb ajándékot, ki díszíti fel színesebben és csillogóbban a házát, udvarát. Ám könnyen nehéz helyzetbe kerülhetsz, ha nem hallgatsz a józan eszedre.
A karácsonyi forgatag magával hozza a felfokozott érzelmi hangulatot is, amelynek hatása alatt másképp gondolkodunk, máshogyan, kevésbé körültekintően választunk ajándékot. Mi is megengedőbbek vagyunk pénztárcánkkal szemben, holott diákként különösen érdemes óvatosan gazdálkodni. „Egyrészt valóban hasznos ajándékot érdemes csak vásárolni, amivel valóban örömet szerzünk majd a szeretteinknek.” – mondta el lapunknak Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára. „A legfontosabb a diákok esetében is, hogy ne költekezzenek túl, maradjanak az anyagi kereteiken, lehetőségeiken belül. Nem biztos, hogy a legdrágább ajándék a legjobb választás. Gondatlan költekezés helyett érdemes költségvetést készíteni, amellyel meg lehet tervezni a karácsonyi kiadásokat.” – ajánlotta az egyszerű és a hasznos megoldást az államtitkár.