Akár két keréken, akár gyalog közlekedünk a téli évszakban, elengedhetetlen a figyelem. A hópelyhek csodálása mellett jusson időnk arra is, hogy felmérjük a veszélyhelyzetet és megelőzzük azt!
Nem csak a volán mögött, gyalogosan, illetve kerékpáron, motorbiciklin is fokozottabban kell a téli időszakban figyelnünk a környezetünkre. Számítanunk kell az oldalirányú csúszással, amit a lecsökkent tapadás okoz, és figyelnünk kell más, hóval fedett vagy lepárásodott járművekre is, és számolni azzal, hogy a másik később – vagy egyáltalán nem vesz észre minket. Ha észleljük, hogy a mellettünk lévő sofőr nem kötötte be magát, vagy másra figyel, telefonozik, ezt érdemes finoman jelezni, illetve ha közeli hozzátartozónk alkohol vagy esetleg tudatmódosító szerek hatása alatt akar beülni a járműbe, ezt mindenképpen akadályozzuk meg.
Bár pontos adatok nincsenek, az előző évek alapján készített gyakorlati statisztikából levonható, hogy még több száz balesetre várhatunk idén télen. Sokan nem alkalmazkodnak megfelelően a téli állapotokhoz, ezek hozzák magukkal azokat a helyzeteket és veszélyállapotokat, amelyek a baleseteket okozzák.
A rövidebb nappalok miatt sötétben indulunk el, sötétben érünk haza, és a világítóberendezések fényének látómezeje jelentősen kisebb, mint amit természetes fényben látunk, így az előttünk elhaladó járműveket, gyalogosokat, netán állatokat is sokkal később vesszük észre. Itt válna fontossá az együttműködés, hogy a nem autóval közlekedők is biztosítsák saját maguk láthatóságát fényvisszaverő berendezésekkel, így megkönnyítve a sofőrök dolgát is.
Gyalogosok, figyelem!
A legismertebb talán a fényvisszaverő mellény, de már mindenféle ruhadarabot és kiegészítőt lehet kapni fényvisszaverő csíkokkal ellátva. Ha a felsoroltak közül egyikkel sem rendelkezünk, és kénytelenek vagyunk nem kivilágított helyen az autóút mellett közlekedni, mindig ügyeljünk arra, hogy a szembejövő sáv mellett helyezkedjünk el, és kapcsoljuk be a telefonunk lámpáját, hogy autósok is láthassanak bennünket.
Hogyan segíthetünk, ha bekövetkezik a baj?
Segítségnyújtási kötelezettsége mindenkinek van, és ha látjuk, hogy olyan a helyzet, ami segítségnyújtásra szorul, legfontosabb feladatunk, hogy a járművünk vészvillogó berendezésének működtetésével a vészhelyzetet jelezzük, és próbáljunk úgy helyezkedni, hogy minket ne érjen ütközés. Ezután a helyzetet megítélve próbáljunk segíteni, illetve segítséget hívni, a sérült személyekhez vagy a járműhöz. A dugók kiszorításának egyik eszköze a problémák gyors, és rugalmas kezelése.
Szumma – szummárum
A legfontosabb, hogy egy jól felkészített járművel induljunk el, figyeljünk az autónkra, a fékbetétre, az abroncsra, az ablakmosó lapátok, a szellőzőberendezés, a fűtőberendezés megfelelő működésére, és legyen mindig elég ablakmosó folyadék az autóban. Számít, hogy ismerjük saját magunkat és a járművünket, hogy hogyan tudunk közlekedni vele. Ha elindulunk, figyeljünk a kényelemre, vegyünk le minden felesleges ruhadarabot, hiszen ez korlátozza a mozgásunkat. Számoljunk arra, hogy többen vannak az utakon, lassabban tudunk haladni, és inkább induljunk el korábban, legyünk türelmesek és toleránsak a többi sofőrrel, és figyeljünk jobban a szokásosnál. A jogosítvány megszerzése elsősorban a közlekedési szabályok és a jármű ismeretével foglalkozik, de az autónk jobb megismerésének érdekében érdemes a vezetéstechnikát fejleszteni, gyakorolni, megfelelő szakemberek segítségével. A saját járművünkhöz alkalmazkodva biztonságosabban vezethetünk.
A baleset-megelőzésre vontakozó tanácsainkat természetesen a teljesség igénye nélkül állítottuk össze, hisz napestig sorolhatnánk még, mi mindenre vigyázhatunk. Ha még több tanácsot vagy információt szeretnél kapni, látogasd meg a baleset-megelozes.eu oldalt!