Mik lesznek a jövő szakmái? Hogyan tartanak lépést a munkaerőpiac legújabb kihívásaival az egyetemek?
Erre a kérdésünkre ad választ dr. Oláh András, egyetemi docens, a PTE Egészségtudományi Kar dékánja.
Hogyan látja a jövő szakmáit?
A jövő szakmáit alapvetően befolyásolják a mindenki által ismert társadalmi folyamatok, mint a globalizáció, a hihetetlen intenzitású technológiai fejlődés, a demográfiai folyamatok alakulása. Az emberek a világon egyre tovább élnek, és egyre jobb életminőséget várnak el, amely előtérbe helyezi az olyan hivatásokat, amelyeket az egészség-, és sporttudományi területen karunk képzési portfóliója tartalmaz. A fejlett országokban, így hazánkban is tapasztalható a népesség elöregedése, amely egyre nagyobb teret kínál a segítő hivatásoknak, mint az ápoló, gyógytornász, dietetikus. Ugyanakkor számos nyugat európai város utcáin találkozunk a sportot életük szerves részének tekintő fiatalokkal és idősekkel egyaránt, amely tendencia szerencsére hazánkban is begyűrűzik növelve a sporttudományi képzések, szakmák jövőbeli jelentőségét.
Milyen választ ad erre a trendre az egyetem?
A Pécsi Tudományegyetem és ezen belül az Egészségtudományi Kar olyan széles képzési portfóliót biztosít a jelentkezők részére, amelyben az egészség-, és sporttudományi, valamint a pedagógiai képzési terület iránt érdeklődő hallgatók választani tudnak. Képzéseink jól reflektálnak a fent vázolt kihívásokra, hiszen a globalizálódó világban az egészségtudományi hivatások a világ bármely országába adaptálható végzettséget eredményeznek. Képzéseink közül kettő, az ápoló és a szülésznő az Európai Unióban ekvivalencia vizsgálat nélkül, közvetlenül elfogadott. Modernizáltuk képzéseink tanterveit, és rendkívül nagyívű infrastrukturális beruházások sorát valósítjuk meg, amelyek a 21. századi elhelyezési, demonstrációs és laboratóriumi körülményeket biztosítanak a képzéseinkben részt vevő hallgatóknak, amelyek lehetővé teszik a legújabb (smart) egészségügyi technológiák megismerését is.
Melyek a legnépszerűbb és legújabb szakok intézményükben?
A magasan képzett egészségügyi szakemberek iránti hiány életre hívott olyan szakmákat, mint a kiterjesztett hatáskörű ápoló mesterképzés, amely képzés keretei között 6 szakirányon sajátítanak el olyan ismereteket, amelyek birtokában, reményeink szerint, képesek lesznek ellensúlyozni az orvoshiányból fakadó nehézségeket. A mesterképzések közül meg kell említeni az egészségügyi tanár mesterszakunkat, amely a pedagógiai képzési területen hiánypótló jelentőségű az egészségtudományok oktatásának szempontjából, valamint a sporttudomány oldaláról belekezdtünk a sportmenedzser mesterképzés megvalósításába. A képzési kínálatunkban részben újként megjelent a sport-és rekreációszervezés alapképzési szak.
A 2018-as felvételi eljárás rendkívül sikeres volt a karunkon, a Pécsi Tudományegyetemen összességében karunk vette fel a legtöbb hallgatót. A rendkívüli érdeklődés annak szólt, hogy a jelentkezők felismerték, hogy egy piacképes, nemzetközi szinten is használható, magas szakmai szintet képviselő oklevél birtokában biztos karrierút nyílik meg a számukra hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Az alapképzési szakjaink között az első helyes jelentkezők népszerűségi listáját az ápolás és betegellátás alapszak gyógytornász szakiránya vezeti, amelyet két képzési helyszínen (Pécs, Zalaegerszeg) is biztosítani tudunk hallgatóinknak. Szorosan követi ugyanezen alapszak dietetikus, mentőtiszt és ápoló szakiránya teljes munkaidejű képzésben. A mesterképzések tekintetében az ápolás mesterképzési szak kiemelt társadalmi jelentőségét a jelentkezők is megértették és magasan vezeti a teljes munkarendű jelentkezések listáját. A részidejű mesterképzéseink iránt érdeklődők egy, az egészség-, és közgazdaságtudomány határterületén elhelyezkedő mesterképzési szakot az egészségügyi menedzsert preferálják, és amelyet számos kórház igazgatója is elvégzett az elmúlt években. Biztosak vagyunk abban, hogy mindenki megtalálja képzéseink közül azt, amelyet elvégezve nemcsak egy nemzetközi szinten használható, biztos egzisztenciát eredményező végzettséget szerez, hanem egy életre szóló hivatást is választ.