Az ember legnagyobb kincse az egészsége, mégsem becsüli. Simon Gergellyel a Greenpeace Magyarország regionális vegyi anyag szakértőjével jártunk utána ennek a problémának!
Hogyan kerülhetjük el, hogy káros anyagok jussanak a szervezetünkbe?
Sajnos teljes, profi védelmet semmi sem biztosít. Jó megoldás azonban, ha biozöldségeket, -gyümölcsöket fogyasztunk. Ezek ugyanis nem találkoztak vegyszerekkel, növényvédő szerekkel, amelyek az ételen keresztül az emberi vérbe is bejuthatnak. Próbáljuk meg kikerülni a rovarirtószerek használatát egy egyszerű szúnyoghálóval, ugyanis előbbiek károsak lehetnek a hormonháztartásunkra. Ugyanez igaz a műanyag eszközökből származó adalékanyagokra (pl. égésgátlók, lágyítószerek), amely a tárgyainkról a háziporral keverednek, annak 2-3 százalékát is alkothatják. Próbáljuk meg lecsökkenteni a műanyag tárgyaink mennyiségét, kerüljük el a régi elektronikai cikkek felhalmozását. Ha kozmetikai szereket, tisztítószereket használunk – ami elkerülhetetlen –, próbáljunk meg olyanokat választani, amik természetes anyagokat tartalmaznak.
Ha már szóba jött a por, térjünk át a levegő állapotára. Milyen ma a légszennyezettségi helyzet Európában?
Sajnos igen veszélyes, mégsem kap kellő figyelmet. A kültéri és beltéri légszennyezés miatt Európában megközelítőleg 600.000 ember hal meg évente. Ez nagyjából egybeesik az alkohol- és drogfogyasztás okozta halálesetek nagyságrendjével, mégsem beszélünk róla annyit, mint utóbbiról. Ez a tendencia annak ellenére sem javul, hogy az Európai Uniós tagállamoknak számos intézkedést előírtak már a levegőminőség javításának érdekében.
Hogyan tudunk védekezni a beltéri légszennyezéssel szemben?
Számos lehetőség adott a levegő állapotának javítására. Az első és legfontosabb, hogy minden nap próbáljunk meg szellőztetni. Ha például odaég valami, azonnal frissítsük fel a levegőt. Beltérben lehetőleg ne dohányozzunk. Válasszunk mikrorészecskéket is szűrő porszívót és szintetikus légfrissítő helyett próbáljunk ki természetes megoldásokat: mondjuk csepegtessünk ki citromlevet, vegyünk egy illatosabb virágot. Fontosnak tartom kiemelni, hogy semmiképpen se fűtsünk hulladékkal, például műanyaggal. Illegális, rákkeltő hatású, és olyan egészségkárosító anyagok keletkeznek vele, amelyek a lakás és a külső környezet levegőjét is szennyezik.
Nemrég felmerült Budapest belvárosának autómentessé tétele. Javítana ez a levegőminőségen?
Ha megnézzük a főváros fontosabb csomópontjait (pl. Astoria, Nyugati pályaudvar), azt láthatjuk, hogy folyamatosak az autótorlódások. Ahol több főút keresztezi egymást, ott valóságos autópálya alakul ki a városon belül. Nyugat-Európában az utóbbi évtizedekben a belvárosokat, köztereket igyekeztek átadni a gyalogosoknak, kerékpárosoknak. Budapesten első körben érdemes lenne korlátozásokat bevezetni, ennek egyik lépése lehetne a régi, környezetre káros besorolású járművek azonnali kivonása a forgalomból.