Eseménynaptár
Jó kezekben a magyar film és az elsőfilmes rendezők
Az elmúlt években a magyar filmek szárnyra kaptak és egyre emelkednek. Visszakerültünk a nemzetközi filmes térképre, van mire és van kikre büszkének lennünk. Az utóbbi években több elsőfilmes rendező neve is bekerült a köztudatba, filmjeik híresek lettek.
Az utóbbi években több elsőfilmes rendező neve is bekerült a köztudatba, filmjeik híresek lettek. De vajon hogyan sikerült megvalósítani az ötletüket, a filmtervüket? Egy nemzetközileg is egyedülálló pályázati lehetőségről, az Inkubátor Programról, és sok más érdekességről is szó esett, amikor Jung Zsuzsannával, a Magyar Nemzeti Filmalap forgalmazási és projekt igazgatójával beszélgettünk.
Mit takar az Inkubátor Program elnevezés?
2015-ben döntött úgy a Filmalap, hogy „személyre szabott” támogatást nyújt azoknak a pályakezdő alkotóknak, akik már készítettek rövidfilmeket, szerepeltek fesztiválokon, de a nagyközönség előtt, igazi mozifilmmel még nem mutatkoztak be. Azt vettük észre, hogy a pályakezdők közül a pályázati rendszerünkön keresztül kevesen pályáznak. Ezért indult el az új pályázati lehetőség, az Inkubátor Program. Kifejezetten kisköltségvetésű elsőfilmeknek,játékfilmeknél például maximum 64 millió forint támogatás. Ugyanakkor a Filmalap folyamatos szakmai segítséget nyújt, profik iránymutatásával vághatnak bele a rendezők első szárnypróbálgatásaikba, a Filmalap szakmai programokkal is támogatja a pályázók felkészülését.
Hogyan nyerhet támogatást egy elsőfilmes rendező ezen a pályázaton?
Az első mozifilmje előtt álló fiatal alkotóknak be kell adni egy treatmentet (vagyis egy 5-10 oldalas filmtervet – a szerk.), ez alapján pedig egy öttagú szakmai előzsűri választja ki azt a 10 tervet, amely a fejlesztést követően továbbmehet az úgynevezett „pitchforumra”. 2018-ban például 70 pályamunkából választották ki a 10 döntőst. Ezek a filmtervek először forgatókönyvfejlesztési támogatásban részesülnek. A pitchfórumon derül ki, hogy mely alkotások pályázhatnak majd gyártási támogatásért.
Mi történik egy pitchforumon?
A rendezők egy rövid, de részletes prezentációban mutatják be filmtervüket, miután már túl vannak a több hónapos forgatókönyv fejlesztésen. A szakmai zsűri és a jelenlévő szakmai közönség együtt szavaz arról, hogy melyik filmtervet tartják érdemesnek a megvalósításra. Az öttagú zsűri – amely nem azonos az előzsűrivel – három produkcióról és a kb. 300 fős szakmai közönség két filmről dönt. Idén a negyedik pitchfórumot rendeztük meg április 4-én a Corvin moziban.
Külföldről gyakran hallunk bizonyos szűk körben lezajlott tesztvetítésekről, amelyek megváltoztathatják egy-egy film sorsát. Magyarországon is bevett módszer ez?
Igen, általában egy 200 fős, sok szempont alapján válogatott, moziba legalább félévente egyszer járó közönséggel teszteljük a filmeket. A produkció és a forgalmazó közösen meghatározza a korosztályt, akiket elsősorban meg akarnak szólítani az adott filmmel, és azon belül is különböző kritériumokat (pl. nemek aránya, iskolai végzettség) százalékos arányban. A vetítés után egy kérdőívet kell kitölteniük a nézőknek. Ha egybehangzó válaszok születnek bizonyos témákban – pl. sokaknak nem tetszik a zene, vagy a befejezés, vagy túl lassúak egyes részletek –, akkor a produkció még az utolsó munkafázisokban is tud változtatni ezeken.