Hogyan lehet gátat szabni az online zaklatásnak? Többek közt ezzel a témával is foglalkozott a DUE Médiahálózat és a Telenor közös NetBiztos pályázatának nyertesei, akiket a DUE Országos Ifjúsági Sajtófesztiválján díjaztak május 28-án.
A pályázatra 12 és 22 év közötti fiatalok jelentkezhettek két megadott téma – biztonságos internethasználat és az internet kreatív használata a tanulásban – egyikében forgatott kisfilmjeikkel. A diákújságírókat tömörítő DUE Médiahálózat és a Telenor már évek óta közösen szervezi a pályázatot azzal a céllal, hogy saját kortársaik szemén keresztül hívja fel a diákok figyelmét a biztonságos internethasználat fontosságára.
A szakmai zsűri által kiválasztott három nyertes pályamű a túlzott internethasználat egyénre és társadalomra kivetített következményeire, az adatvédelemre és a cyberbullying, vagyis az online zaklatás veszélyeire hívja fel a figyelmet. A nyerteseket a Telenor okoseszközökkel és Hipernet-előfizetéssel díjazta.
Vincze-Hajnal Blanka első helyezést elérő Felhő című videója egy figyelemfelhívó rövidfilm, amely a zsűri értékelése szerint amellett, hogy ötletesen hívja mutatja be azt, hogy a mobilozás miatti figyelmetlenség akár életveszélyes is lehet, a tanulságos történetbe a „Ne ítélj elsőre!” üzenetét is beleszövi.
Gasparovszky Tibor vehette át a második díjat Jerikó című videójáért, amelyben sajátos hangulattal és képi világgal ábrázolja és hívja fel a figyelmet a túlzásba vitt és felelőtlen internethasználat egyéni és társadalmi hatásaira, például az elszigetelődésre, az elszemélytelenedésre.
A harmadik díjat Bogár-Szabó András nyerte el Te melyik vagy? című rövid videójával, amelyben ötletes képi megvalósítással, frappánsan szemléltetve mutat példát arra, hogyan lehet tudatos felhasználóként gátat szabni az online zaklatásnak, ha visszaélnek valaki fotójával.
A Telenor fontos célkitűzése, hogy országos lefedettségű Hipernet-hálózata és a korszerű technológiák révén segítse a digitális oktatás terjedését és a gyerekek körében terjessze a biztonságos internethasználattal kapcsolatos ismereteket. Ezt a célt szolgálja többek között a NetBiztos pályázat, valamint digitális oktatási programja, a Hipersuli keretében létrehozott biztonságos nethasználati képzése is, amelyet a szolgáltató önkéntes munkatársainak bevonásával rendszeresen elvisz az ország több iskolájába. A TudatosNet képzés online bárki számára elérhető ingyenes és gyors regisztráció után a www.hipersuli.hu-n a „TudatosNet Belépés” menü alatt.