Társadalmunk újabb komoly kihívás előtt áll. Erre csak frissen és fiatalosan érdemes válaszolnunk.
Az gazdaság fejlődésére-fejlesztésére megszületett az Ipar 4.0 elnevezésű tervezet. Ehhez kapcsolódik a Szakképzés 4.0, ami a következő években sokak életére hatással lesz.
Átalakul a szakképzés elmélete és gyakorlata is: a korábbi, „kínálat-alapú” képzési rendszer helyébe egy a piac által meghatározandó, „kereslet-alapú” rendszer lép. Átalakulnak a szakképzés iskolái, az alapfokú és a középfokú képzőintézmények a munkaerőpiac igényeit is figyelembe véve módosulnak.
A korábbi OKJ-rendszert, mely sok-sok egymástól gyakran alig különböző szakmát tartalmazott, felváltja egy korszerűbb, jobban használható, általánosabb szemléletű „alapszakma”-összeállítás. Ez jobban figyel a tanulók alap-érdeklődésére, de benne van a későbbi specializáció lehetősége is. Ugyanakkor olyan tudást kíván nyújtani a szakmát szerző fiataloknak, ami a felsőoktatásba is dobbantót jelent.
„Gyerek-család-iskola-szaktudás-munka.” A társadalom tagjai, a gazdaság szereplői csak együttműködésben lehetnek sikeresek. Abban, hogy ők mind megtalálják önmagukat és a másikat is, kölcsönös ismerkedésre van szükség. Ebben nyújt segítséget immár évek óta a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara. Információkkal és programokkal segíti az általános és középiskolásokat a pályaválasztásban, és mint a szakképzés koordinálásában fontos szerepet vivő köztestület, a fővárosi gazdasági élet minden fontos szereplőjének igyekszik szakember-utánpótláshoz jutni.
Interaktív pályaválasztási kiállítást rendez a fővárosi kormányhivatal 2019. október 8-9-én a HUNGEXPO B pavilonjában, ahol a fiatalok több mint száz szakmát ismerhetnek meg és próbálhatnak ki. A sorrendben nyolcadik SzakMÁzz! Budapest Pályaválasztási kiállításon szakképző intézmények mellett munkáltatók is bemutatkoznak, sőt, hírességek is elmesélik saját szakmaválasztásuk történetét a főként 7. és 8. osztályos fiataloknak és a szakmaváltást tervezőknek.
Állami és nem állami szakképző intézmények, munkáltatók, összesen mintegy 110 kiállító mutatja be azt a több mint száz szakmát, amelyek képzéseiken elsajátíthatók. Az idei rendezvény mottója „Nézd meg! Fogd meg! Próbáld ki!”, ennek jegyében a foglalkoztató szigeteken az érdeklődők többek között főzhetnek, varrhatnak, házat építhetnek, de részt vehetnek pályaorientációs tanácsadáson és tájékoztatáson is. A szervezők látványos meglepetésekkel is készülnek.
A kiállításra 324 általános iskola 7. és 8. osztályos tanulói kaptak meghívást, akik számára Budapest Főváros Kormányhivatala buszos szállítást is biztosít. A fiatalok mellett a rendezvény mindazok számára is hasznos, akik új szakma elsajátítását tervezik. A kormányhivatal Foglakoztatási Főosztálya évente több pályaválasztással, pályaorientációval kapcsolatos nagy rendezvényt is szervez annak érdekében, hogy a megfelelő szakképzettséggel rendelkező munkaerő révén hosszú távon is támogassák a budapesti munkaerőpiacon tapasztalható kedvező folyamatokat.
A kiállítás mindkét napon 9-16 óra között ingyenesen látogatható!