Egyre népszerűbb a bankkártyás és mobilos fizetés a fiatalok körében
A tavaly márciusban kezdődött a Készpénzkímélő Iskolák nevű program, amelynek során 14 iskolában indult el a készpénzmentes fizetés. A cél az volt, hogy a diákok az őket körülvevő környezetben is tudjanak bankkártyával fizetni: a büfében, a menzán és tankkönyvvásárlás során, így tanulva a pénzügyi tudatosságról is. A program jövőjéről és a divatosan csak az angolból átvett „cashless payment-nek” nevezett jelenségről Gion Gábort, pénzügyekért felelős államtitkárt kérdeztük.
Idén is folytatódik a Készpénzkímélő Iskolák program?
A tavalyi program felülmúlt minden várakozást, mind a diákoktól, mind a szervezőktől, a Pénzügyminisztériumtól, a Mastercard Magyarországtól, és a Pénziránytű Alapítványtól is pozitív visszajelzések érkeztek. Rengeteg diák a program hatására nyitott bankszámlát és igényelt kártyát.A program biztosan folytatódik, szeretnénk sokkal szélesebb körben kiterjeszteni.
Milyen készpénzmentes fizetési módok léteznek?
A legrégebbi módja az ilyen fizetésnek a banki átutalás. Az én fiatalkoromban ez még úgy zajlott, hogy az ember beballagott a bankba, és a banki ügyintézőnek adott egy megbízást, hogy hova utaljon. Később ezt fölváltotta a telefonon adott megbízás (ami még ma is létezik), aztán ez már online is elérhető lett, és ma már akár az okostelefonunkról is tudunk utalni.
A másik legismertebb módja a készpénzmentes fizetésnek a bankkártya használata. Ide sorolható még minden olyan eszközzel való fizetés is, ami egy bankkártyához van hozzákötve. Ilyen például a mobiltelefon is, ami egyre jobban kezd elterjedni, és ami azért jó, mert a készülék mindig ott van az embernél.
A kényelmi szemponton kívül van még más előnye a mobiltelefonos fizetésnek a bankkártyával szemben?
Egy nagy előnye van még ennek a technológiának: a bankkártyaleolvasó terminál nem kommunikál a kártyával, csak a telefonnal. Így nem áll fönt a veszélye annak, hogy egy manipulált terminál esetleg leolvassa és klónozza a kártyánk adatait. Ha egy iOS-t használó telefont nézünk, akkor a terminál ilyenkor csak az Apple rendszerével kommunikál, ahová megelőzően föltöltöttük a pénzüket, nem a kártyánkkal. Így, ebből a szempontból a mobiltelefonos fizetés sokkal biztonságosabb és praktikusabb megoldás.
A bankkártyánkat PIN-kóddal látjuk el, de a mi a helyzet a mobiltelefonnal és a rajta tárolt pénzzel? Hogyan tudjuk azokat megóvni?
A pénzünket, az adatainkat meg kell óvni. Sajnos százszázalékos biztonság nem létezik, de szerencsére ma már az okostelefonok is ugyanúgy védhetőek PIN-kóddal, sőt, némelyik ujjlenyomatolvasó vagy arc- és retinafelismerő rendszerekkel is felszerelt. Ugyanakkor pénzt nem tárolunk a mobiltelefonunkon. Pénzt a bankszámlánkon tárolunk, amelyet a bankkártya segítségével összekötünk a mobiltelefonunkkal.
Mire kell figyelni, ha az ember mobiltelefonnal szeretne fizetni? Mit tegyünk, ha elveszítettük a mobiltelefonunkat, ami összeköttetésben volt a kártyánkkal?
Az Androidos és iOS rendszerrel rendelkező telefonokon létezik egy távvezérlési rendszer, amit érdemes bekapcsolni, így, ha esetleg elveszítjük a telefonunkat, be tudunk lépni egy online felületre a számítógépünkön, ahol lehetőség van a mobiltelefonjainkon tárolt összes adatunk törlésére. Érdemes még korábban egy biztonsági mentést készíteni a telefonról, mert ha később esetleg mégis megtaláljuk, könnyen vissza tudjuk állítani.
Történhet-e visszaélés akkor a mobiltelefonunkkal, ha szervizbe adjuk a telefont?
Én úgy gondolom, hogyha bárki idegennek odaadjuk a telefonunkat, ha kiadjuk a kezeink közül, előbb mindig el kell távolítani az adatainkat. Ha a pénztárcánk elszakadt, akkor azt sem pénzzel tele visszük el megvarratni.
A készpénzmentes fizetés népszerűsége számokban
(forrás: ado.hu)
Egy 2018 júliusában elvégzett kutatás szerint a megkérdezettek…
…44%-a a készpénzmentes fizetést preferálja
...28%-a a készpénzt választja
…28% pedig mindkét fizetési módra nyitott.
A legnépszerűbb mobilfizetési megoldások a…
…Bankok alkalmazásaiban történő átutalások (23%)
…Banki alkalmazásból indított fizetés (15%)
…és a fizetési alkalmazásokból (Simple, PayPal) történő fizetés
voltak.
A kutatásból az is kiderült, hogy legtöbben mobilról…
…Webáruházakban (41%)
…Parkolójegy fizetésekor (31%)
…Autópályamatrica fizetésekor (30%) fizetnek.
Tudtad?
Magyarország legnagyobb zenei fesztiválján, a Szigeten is csak készpénzmentesen lehet fizetni már kilenc éve. A résztvevők a fesztiválkarszalagjukba beépített chipre tudják feltölteni a kívánt pénzösszeget egy mobilapplikáció segítségével vagy a helyszínen elhelyezett 22 töltőállomás egyikén. Az idei évben a fizetések durván 70%-a zajlott le ilyen módon, a maradék 30% Paypass funkcióval ellátott saját bankkártyával vagy mobiltelefonnal (Apple Pay, NFC) történt. Az idei évben a mobilapplikációt új funkciókkal bővítették, mint például a vásárlásaink lekövetése, ezen kívül már lehetőségünk volt rögtön az appból visszautalni a pénzt karszalagunkról a bankkártyánkra. A fejlesztés azért történt, hogy a résztvevők gyorsabban tudjanak vásárolni, valamint a vendéglátóknak is könnyebb legyen az elszámolás.