Eseménynaptár

DUE-tagság
és Sajtóigazolvány

Ne dőlj be!

ne-dolj-be

DUE Almanach

Due Tallózó

Due rádió

Médiatár

Médiatár

DUE Média Archívum

DUE Média Archívum

Due Médiaügynökség

Ifjúság és média konferencia - két nap, rengeteg újdonság

Október 21-22 között 27 pedagógus vett részt a DUE Ifjúság és média konferenciájának előadásain, beszélgetésein és workshopjain. Első nap az iskolai újság és rádióműsorok készítéséhez kaphattak tanácsokat, második nap pedig a Médiatalálkozóra érkező vendégek előadásait hallgathatták meg.


Szayly József, a DUE alelnöke köszöntötte az Ifjúság és média konferenciára érkező pedagógusokat péntek délután a Váci Mihály Kollégiumban. A DUE rövid bemutatása után a pedagógusokon volt a sor, pár mondatban összefoglalták, hogy mit várnak a konferenciától és eddigi diákrádiós, iskolaújság szerkesztői tapasztalataikat is elmesélték. Sokan már évek óta patronálják diákjaikat, páran még most kezdenek bele a rádiók és szerkesztőségek működtetésébe.

Az előadássorozatot Varga G. Gábor a Népszabadság újságírója kezdte, és az online diáklapok előnyeit vázolta fel. Röviden összefoglalva: Egyszerűbb és költséghatékonyabb. Ugyanakkor az internetes megoldásnak nagy hátulütője, hogy sokan nevüket elrejtve tudnak sértő hozzászólásokat közzé tenni, a pedagógusok főként ezektől tartanak

Herczeg Zsolt, az Info Rádió munkatársa az iskolarádiók működtetéséhez nyújtott hasznos tanácsokat, lépésről lépésre. A mai diákokról a DUE táborokban szerzett tapasztalatai alapján sokat mesélt. Kiemelte, hogy a fiatalok szeretnek mindent készen kapni. Ha az iskolában rádiót akarunk indítani, akkor már egy kész szerkesztőséggel várjuk a diákrádiózás iránt érdeklődőket. Megjegyezte, hogy egy iskolarádió soha nem lesz jobb, mint maga az iskola, azaz ha a diákélet nem pezseg, az iskolarádiónak sem lesz témája.

Kiss Gábor a Magyar Rádió munkatársa a diákrádióhoz szükséges eszközökről tartott előadást. Ma már csupán egy számítógépre, laptopra van szükség és pár ingyenes letölthető szoftverre, és a diákrádiók működőképesek. Emellett olcsó, és egyszerű módszereket is mesélt a tanároknak. Nincs szükség egy profin berendezett stúdióra, ha nagyon visszhangzik a terem, ahol egy interjút készítünk valakivel, akkor rakjuk körbe kabátokkal az interjúalanyt, akkor a hangok nem fog visszhangozni a beszéd.  

Este a klasszikus zene iránt érdeklődő pedagógusok a Művészetek Palotájába látogattak, ahol először Liszt Ferenc Faustjából hallhattak két részletet (Éji menet – Faust és a zarándokok találkozása, valamint a Mefisztó-keringőt – a tánc, ami közben Mefisztó bűvöletbe ejti a lányt, akibe Faust szerelmes) ezen kívül hallhatták a Malédiction (Átok) című darabot is. A második felvonás Gustav Mahler V. szimfóniája volt. Az 1900-as évek elején bemutatott darab akkoriban nem aratott osztatlan sikert a közönség soraiban, Mahler akkor megjegyezte: „Bárcsak én vezényelhetném az ősbemutatót ötven évvel a halálom után”. Jóslata bevált, ötven évvel később kezdték játszani újra, s népszerűsége azóta is töretlen. 

Szombaton reggel Balázs Géza tartott előadást az Internet és pedagógiája címmel. Az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszékének vezetője azt boncolgatta, hogy vajon mennyiben befolyásolja a mai fiatalok szókincsét az internet. Mint kiderült, az internetes behatás kiküszöbölhetetlen és megállíthatatlan. A köznapi nyelv egy folyamatosan fejlődő dolog, ennek fejében néha új szavak, kifejezések érkeznek, vagy módosulnak, esetleg esnek ki a használatból. Ami nagyon fontos, hogy az irodalmi nyelv tisztaságát mindenképpen meg kell őrizni.

Az előadás után a konferencia és a XI. DUE Médiatalákozó programjai egymásba értek, s már a diákok együtt hallgathatták a tanárokkal dr. Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsmant. Mint kiderült, a jelenség nem csak nálunk okoz gondot, ám szerencsére a média által sugallt kép sokkal eltúlzottabb, mint valójában. A teljes összefoglalóért kattints ide!

Természetesen a Zöld Fiatalok Egyesületének előadásán is ott voltak a pedagógusok. Az egyesület két tagja két előadást tartott, az egyiket „Menő cuccok”, a másikat „Élelmünk” címmel. A nyolcadik kerületben, baráti társaságból alakult Zöfik célja egy olyan mentalitás kialakítása a emberekben, melynek segítségével  bolygónk tovább lakható marad (jelenleg ugyanis 4 Földre lenne szükségünk).
A Zöfik előadásának összefoglalójáért kattints ide!

A legjobban várt program Kepes András előadása volt. Kepes a kultúrák közötti kommunikációról beszélt a megjelenteknek és saját filmjeiből hozott „illusztrációt” a történetekhez.  Kiemelte: A világ nagyon sokszínű hely, rengeteg feszültség abból adódik, hogy az emberek nincsenek tisztában egymás viselkedésének okaival illetve kultúrájuk hátterével.
Kepes András előadásának összefoglalóját itt olvashatod!

A programot délután három óra körül zártuk, reméljük, minden résztvevő elégedetten távozott!

Due Médiahálózat- a diákújságíró egyesület. Közösség. Tehetség. Barátság