„Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy hatalmas nagy szeméttelep…” Valahogy így kezdődhetne a történetünk, melyben elrepülünk a re-világba. Csupán egy teherautóra és egy kincseket meglátó csodaszemüvegre lesz szükségünk.
„A kenyaiakon láttam gumiabroncs darabot damillal a talpukra kötve.” – egyik diákújságíró-társunk így látta az újrahasznosítást, amikor Kenyában önkéntes munkát végzett. No igen, ez is egy alternatív formája a recyclingnak, de most térjünk vissza Magyarországra. Itt vajon mi a divat? Mi az aktuális újrahasznosító trend?
Ami nekünk szemét, az másnak érték lehet. A tervezők, legyenek textilre, fára vagy éppen fémre szakosodottak, a szemétben is meglátják a csodát. Egy reklámponyva, egy gumibelső vagy éppen egy bakelitlemez a lehetőségekből fakadó kihívást jelentik számukra. Mind Európában, mind hazánkban egyre elterjedtebbek azok a ruha- és/vagy kiegészítő-gyártó cégek és tervezők, akik az újrahasznosításban találták meg az ihletet.
A Balkan Tango brand hódít mind az európai, mind a magyar piacokon, talán pont azért, mert ÚJRAHASZNOSÍTANAK. A designerük használt bicikligumi-belsőkből készít elsősorban kiegészítőket: táskákat, pénztárcákat, szatyrokat. Igen, az anyagválasztás eléggé szokatlannak tűnhet, főleg annak tudatában, hogy a bringagumibelsők alapvetően veszélyes hulladéknak számítanak. A Balkan Tango azonban elszállítja a futár- és a szervizcégektől a gumibelsőket és elkezd velük dolgozni: szétvág, lemos, impregnál, s végül táskát gyárt. Hogy elvihetjük-e nekik a gyerekkori biciklink gumijait? Természetesen, de két gumibelsőből azért még nem fog tudni táskát készíteni. Talán a pántját…
Célközönségük elsősorban a bringások, akik az egész életüket ilyen táskákban hurcolásszák a hátukon, de a boltjukban megfordul kicsi és nagy egyaránt, mert a közös nevezőjük a szokatlan, de jól használható kiegészítők.
Miért jók egyáltalán a bringagumi-belsőkből készült táskák?
• mert iszonyú jól néznek ki,
• mert elnyűhetetlenek,
• mert nagyon sok minden elfér bennünk,
• mert nem merev a vázuk, ezért bármilyen élethelyzetben megállják a helyüket,
• mert nem keltenek feltűnést, ezért a Szigeten nem fog mindenki megbámulni,
• mert egy üzleti tárgyaláson is simán jól mutat.
A felvarrom.hu cég bicikligumi-külsőből és bőrből barkácsol öveket, nadrágszárszorítókat és karkötőket, továbbá bringaláncból készült kulcstartókat. Az Irka márka pedig jegyzetfüzeteket készít használt kartonpapírból – pl. banánosládákból –, a belső lapokat viszont lomtalanításokon összeszedett nagyon érdekes mintázatú vagy tartalmú papírokból állítják össze. Ne csodálkozzunk hát, ha egy ilyen jegyzetfüzetben megtaláljuk valakinek a régi családi levelezését vagy egy szocializmusban működő cég nyugtatömbjét. Az Instant Hungary brand is jegyzetfüzeteket gyárt, de kizárólag jól beazonosítható tárgyi emlékeket fűz le: értsd régi kártyanaptárakat vagy éppen sablonszöveges-SZOT üdülőből küldött nyári képeslapokat.
Viszont ha nem akarsz pénzt költeni ezekre az ötletes, kézzel készült, egyedi kiegészítőkre vagy írószerekre, amik ráadásul még környezetbarátok is, vedd fel a bevezetőben említett csodaszemüveged és irány az alapanyag-kincsvadászat, akár otthon is! Sosem tudhatod előre, hogy egy kis ügyességgel és fantáziával mi sül ki belőle…
Lazáry Fanni
(Forrás: Rózsa Miklóssal, a Fregoli Shop egyik tulajdonosával készített interjú.)