Eseménynaptár
Riasztás, sziréna szó és segítségnyújtás Interjú Kiss Mónika karcagi mentőtiszttel
Illés Brigitta
DUE Tehetségkutató Diákmédia Pályázat 2011
Az év diákújságírója, középiskola
3. helyezett
Ritka az olyan nap, amikor ne hallanánk a mentőautó szirénájának hangját. Van, akit megrémít ez a hang és van, akiben semmi érzelmet nem vált ki. Engem semmiképp sem hagy hidegen. Mindegy, hogy épp az iskolában ülök, vagy hazafelé sétálok, akármikor meghallom a szirénákat az-az érzés fog el, hogy valakik sietnek és mindent megtesznek, hogy egy rászorulón segítsenek. Engem ez büszkeséggel és örömmel tölt el. Jómagam is tudok egy keveset az életmentésről, mert 3 évig elsősegélynyújtást tanultam. Ígyhatároztam el, hogy interjút készítek a karcagi mentőállomás egyetlen női mentőtisztjével. Kérdéseimre két kivonulás között válaszolt.
Mennyit kell tanulni ahhoz, hogy valakiből mentőtiszt legyen?
Ez változó. Azért mert ha mentőápoló akar valaki lenni annak egészségügyi középiskolába kell járnia majd pedig még négy év következik a főiskolán. Azonban ha mentőtiszt szeretne lenni akkor a legfontosabb a 4 év főiskolai tanulmány mint mentőtiszt. Erre van lehetőség a mentőtiszti főiskolán.
Miért e mellet a szakma mellett döntöttél?
Igazság szerint mindenképen az egészségügyben szerettem volna dolgozni, de én nem mentőtisztnek indultam. Orvosi egyetemre jelentkeztem, második helyre pedig mint mentőtiszt mert ez a szakma is tetszett. Mivel az orvosi egyetemre nem sikerült bejutnom, a mentőtisztire mentem.
Hány éve vagy mentőtiszt?
Már 7 éve.
Nehéz nőként érvényesülni ebben a szakmában?
Igen is meg nem is. Egyrészt igen, mert vannak természetesen konfliktusok meg pillanatok amikor nehéz, de egyedüli nőként dolgozni csupa férfi között érdekes és olykor egyszerű, mindig elkényeztetnek – válaszolt a kérdésre nevetve Mónika.
Hátrányt nem szenvedek mint nő, mert tudás alapján itt mind egy szinten vagyunk. A kivonulások alkalmával pedig nem ütközöm hátrányokba, pl: fizikai téren, ugyanis a hordágy emelését a sofőr segíti, azonban persze vannak felszerelések amelyek nem pehelysúlyúak, de ezeket probléma nélkül elbírom.
Volt-e valamilyen érdekes vagy furcsa eset amelyhez kivonultál?
Igazából nem, mert nem szoktunk különbséget tenni eset és eset közt, de az mindig nehéz ha gyermek szorul segítségre, ellátásra.
Mint mentőtiszt kell e továbbképzésekre járnotok, esetleg folyamatosan tovább képezni magatokat?)
Igen, a régi rendszer szerint félévenként van továbbképzés évenként pedig vizsga, de nekem most például 5 éves ciklusonként kell bizonyos mennyiségű kreditet gyűjtenem a főiskola miatt. De amikor bizonyos dolgokban változások állnak be, mint az utóbbi időben az újraélesztés terén,akkor tartanak konferenciákat amelyeken részt veszünk és ezek témája mindig változik. Az állomáson pedig rendelkezésünkre állnak speciális babák, amelyeken gyakorolhatjuk akár az infúzió bekötést akár a komplex újraélesztést.
Lelkileg hogyan érint, mennyire visel meg téged illetve titeket egy-egy eset?
A legnagyobb traumát mindig a gyermekekkel történt balesetek, gyermeket ellátása okozza. Mindegy, hogy 10 vagy csak 2 éve vagy mentős ugyanúgy megvisel mindenkit. És nem csak engem, mint nőt, hanem igenis a férfitársaimat is. Ezen esetek után megbeszélhetjük egymással az esetet, így könnyebb feldolgozni a történteket.
Nehéz az adott szituációkban hirtelen dönteni?
Nem. Mégpedig azért mert ez már nálunk rutin, de félre ne érts nem arról van szó, hogy csak cselekszünk; természetesen gondolkodunk előtte, de ezek a mozdulatok már annyira belénk ívódtak, hogy szinte ösztönből tesszük amit kell. Döntések nehézsége inkább az, hogy melyik gyógyszert kapja meg a beteg.
Mit gondolsz az elsősegély fontosságáról? Valamint, arról hogy iskolákban óraszámba kellene venni az oktatását?
Ez egy nagyon fontos dolog. Nem egyszer hallottunk olyan esetről, hogy laikus látta el a sérültet, amíg a mentő a helyszínre érkezett. Ám az a baj, hogy vannak esetek, amikor az illető, ha lát egy balesetet megijed, mert fél az idegentől és nemhogy nem tesz semmit még ahhoz is túl zaklatott, hogy mentőt hívjon.
Az elsősegély oktatás már több helyen folyik. Megyén belül Szajolban a vöröskereszt intézménye már elérte, hogy óraszámban vegyék az elsősegély oktatást, s ha jól tudom Karcagon is van rá igény, de még nincs bevezetve.
Én úgy látom, hogy sokan nincsenek vele tisztában milyen fontosságú a munkátok. Te mit gondolsz erről?
Véleményem szerint a legnagyobb probléma, hogy sokan keverik ezt a szakmát a betegszállítással, mert azt hiszik, hogy a mentősök dolga, hogy beültessék a beteget a mentőbe és korházba szállítsák. Ez részben igaz, ám emellett életeket mentünk, ellátjuk azokat, akiknek súlyos vagy bármilyen fokú sérülése van.
Persze az, hogy az emberek mit gondolnak sokban függ a médiától is.
Másrészt, pedig hiába vagyunk megyeszintűen kiemelt állomás nem ugyanolyan szintű támogatást/támogatásokat kapunk, mint akár egy Budapesti állomás. Legyen ez alapítványi vagy akár magánfelajánlás. Az emberek meg azt mondják, hogy az egészségügynek a feladata, hogy a mi épségünket szolgálja. Igen, ez igaz is. Vannak felszereléseink, de vannak hiányosságok is. És hozzá kell tennem, hogy eset kocsi csak Karcagon és Tiszafüreden van, ezekkel látjuk el az egész megyét. Manapság pedig van, hogy a sérültet nem a közeli kórházba, hanem Szolnokra vagy Debrecenbe szállítjuk ami több órás kiesés.
Akkor ez idő alatt melyik kocsi vonul ki?
Az, amelyben a mentőápoló van, azonban ma ők már nem köthetnek be infúziót és nem adhatnak gyógyszert. De, ha életveszély van kilátásban természetesen a beteg az első. Emiatt viszont az ápoló figyelmeztetést és dicséretet is kaphat.
Egy mentőhelikopter személyzete mennyiben különbözik egy eset kocsiétól?
Az eset kocsiban van egy mentősofőr egy mentős szakápoló és egy mentőtiszt vagy mentőorvos. A helikopterekben a pilótán kívül van egy oxiológus szakember és egy mentőtiszt.
Te mit tanácsolsz egy pályakezdőnek vagy akár nekem, aki ilyen irányba menne továbbtanulni?
Magánemberkén azt, hogy gondolja meg mindenki és te is hisz napjainkban nagyon nehéz a megélhetés. Mint mentőtiszt annak ajánlom ezt a munkát, aki talpraesett, elhivatott, nem lesz rosszul a vér láttán és nem undorodik a szagoktól.
Köszönöm, hogy áldoztál rám az idődből és további jó munkát kívánok neked és kollégáidnak.
A karcagi mentőállomás 1948-ban alakult meg. Összesen 27 fő (5 mentőtiszt, 11 ápoló, 11 gépkocsivezető) tartozik a vonzáskörzetükbe. 2db 24 órás és 1db 8 órás gépkocsival rendelkeznek.