Eseménynaptár
Beszélgetés Hende Csabával, a honvédelmi miniszterrel
Takács Friderika és Smidhoffer Eszter
DUE Tehetségkutató Diákmédia Pályázat 2011
Az év diákújságírója, általános iskola
2. helyezett
Hende Csaba (Szombathely, 1960. február 5. - ) magyar jogász, ügyvéd, politikus. 1998 és 2002 között az Igazságügyi Minisztérium Politikai államtitkára, majd 2005-ig az Orbán Viktor által életre hívott polgári körök koordinátora. 200-től Országgyűlési képviselő, 2005 és 2010 között az Országgyűlés jegyzője. 2010-től a második Orbán kormány honvédelmi minisztere.
- Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy ellátogatott városunkba, és a sok elfoglaltsága mellett lehetőséget adott számunkra, hogy a Tapolcai Általános Iskola újságíróival beszélgessen. Bevalljuk, egy kissé meg vagyunk illetődve, hogy kormányunk egyik miniszterével készíthetünk riportot! Első kérdésünk a gyermekkorára vonatkozik.
- Ön milyen gyerek, milyen tanuló volt?
- Egy szemüveges kisfiú voltam, Szombathelyen éltünk. Itt végeztem az általános,- és középiskolát. Nagyon jól tanultam, az általános iskolától az egyetemi éveimet is beszámítva.
- Szeretett-e iskolába járni?
- Abból, hogy jó tanuló voltam, következik, hogy igen, szerettem. Egyedül a matematikát nem, a történelmet, a magyar nyelvet és az irodalmat nagyon szerettem.
- Erre vonatkozóan melyik volt a kedvenc tantárgya?
- A történelem. Majdnem történelemtanárnak mentem, csak elcsábultam a jog felé 18 évesen.
- Volt-e valamilyen emlékezetes diákcsínye?
- Amint mondtam, én egy szemüveges fiú voltam, sok csínyben nem vettem részt, kivételek persze akadtak, de sajnos most egy sem jut eszembe. Ezeket a csínyeket nem én vezettem, volt egy osztálytársam, aki a legnevezetesebbeket összeírta, és mikor találkozunk, mindig felolvassa őket.
- Milyen iskolákat végzett?
- Általános iskolát, gimnáziumot és egyetemet. 1978-ban érettségiztem a szombathelyi Nagy Lajos gimnáziumban, majd sorkatonai szolgálat teljesítése után az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen Állam,- és Jogtudományi karán kezdtem meg egyetemi tanulmányaimat. Itt szereztem diplomát 1984-ben.
- Miért döntött a politikai pálya mellett?
- A diploma megszerzése után szülővárosomban helyezkedtem el ügyvédjelöltként, majd 1987-ben letettem a jogi szakvizsgát. Ezt követően 1991-ig ügyvégként dolgoztam, 1991-ben a Honvédelmi Minisztérium parlamenti titkára lettem, később jogi főosztályvezetőként és kabinettitkárként is dolgoztam 1994-ig. A kormányváltást követően 1998-ig ismét ügyvédként dolgoztam. 2010-ben a Fidesz választási győzelme után én kaptam a Honvédelmi Miniszteri tárcát a második Orbán kormányban.
1988-as év, mikor ti még bőven nem éltetek, akkor volt egy forradalmi időszak, mondhatjuk így, amikor a rendszerváltozásnak nevezett folyamat megindult. 1988 őszén csatlakoztam az akkori ellenzéki mozgalomhoz, amely a párt elleni diktatúra ellen harcolt. Ezt próbáltuk békés úton megdönteni, ami a 90-es választásokon sikerült. Azóta foglalkozom politikával. Előtte soha semmilyen pártnak nem voltam tagja. Az első demokratikus kormányban, amelyet Antall József vezetett, a Honvédelmi Minisztériumban szolgáltam. Akkor én voltam a minisztérium jogi főosztályvezetője, majd parlamenti titkára, ill. kabinetfőnöke. Ekkor lettem tartalékos tiszt. Jelenleg tartalékos ezredes vagyok. 1998-ban az Orbán kormány vezette első kormányba az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkáraként a miniszter első helyettese voltam. Ez a negyedik kormány, amelyben tisztséget töltök be. 2010. május 9-e óta én vagyok a Honvédelmi Miniszter.
- Mi a legfontosabb dolga egy Honvédelmi Miniszternek?
- A Magyar Honvédség elöljárójaként a katonák feladatait, a minisztériumban dolgozó civil tisztviselők munkáját is nekem kell irányítani és összefogni. Ezen túl az egész országnak a honvédelemmel kapcsolatos tevékenységéért is én vagyok a felelős. Nem csak a katonáknak vannak honvédelmi feladataik, hanem tulajdonképpen minden állampolgárnak és minden szervezetnek. Fel kell készülni a vészhelyzetek elhárítására, ez így függ össze, ahogy régen a rómaiak mondták: Si vis pacem, para bellum, azaz ha békét akarsz, készülj fel a háborúra. Mindenkinek vannak feladatai, valamennyi közigazgatási szervezetnek, gondoljunk arra, ha történne valami, azoknak a vállalatoknak, akik bizonyos nehéz járművekkel rendelkeznek, ezeket a járműveket rendelkezésre kell bocsátani honvédelmi célokra. Ez meg van szervezve már békeidőben. Ők nem katonák, mondjuk egy civil útépítő cég, de a honvédelem rendszerében is benne vannak, és velük is nekem kell foglalkozni. Tehát minden, ami az ország védelmével kapcsolatos, azért én vagyok a felelős.
- Van hobbija?
- Középiskolában sokat sportoltam, tájékozódási futó voltam. Szeretek kerékpározni, úszni, sokat olvasok, a jó filmeket is megnézem. Van két kis kutyám: már nagyok, csak a méretük kicsi. Két törpetacskó. Sok időt lehet és kell is eltöltenem velük.
- Milyen tulajdonságokkal kell rendelkezni egy fiatalnak, hogy katona lehessen?
- Szeretnie kell a hazáját, a rendet, a fegyelmet, kötelességtudónak kell lennie. Fizikailag épnek, erősnek, egészségesnek, és lelkileg is szilárdnak, magabiztosnak, bátornak: ezek talán a legfontosabbak.
- Megtudhatunk valamit a családjáról?
- Van egy feleségem és van két ikerlányunk. Júlia és Borbála, akik 1988-ban születtek, tehát most 22 évesek.
- Mit üzen az iskolánk tanulóinak?
- Winston Churchill egyszer mondott egy híres beszédet, amiből idéznék: "Soha ne adjátok fel!" Legyetek bátrak, jellemesek, sportoljatok, barátkozzatok, mert így lesz ép testben ép lélek. Ne feledjétek azt, hogy a magyar honvédek ma is a ti biztonságotokon őrködnek. Ha a mi elődeink, közös őseink nem küzdöttek volna ezer éven át tengernyi sok csatában azért, hogy ez az ország fennmaradjon, akkor nekünk már nem lenne hazánk. Ez a legfontosabb üzenete a honvédelem gondolatának. Ezért ez mindenkinek az ügye, ez nem csak a katonák dolga, ez mindenkié, minden magyar emberé, aki él, és akinek drága ez a haza.
- Köszönjük a beszélgetést és további sok sikert kívánunk a munkájához.
Az interjú 2010. 09.17-én készült a Tamási Áron Városi Művelődési Központban.