Az Európai Unió vámhatóságai 2010-ben több mint 79 000 szellemitulajdon-jogokat érintő jogsértési esetet vizsgáltak, amelynek során 103 milliónál is több hamis terméket foglaltak le mintegy 1,1 milliárd euró összértékben. A jogsértések száma öt év alatt majdnem megháromszorozódott.
A termékhamisítás és a szerzői jogok megsértése megkárosítja mindazokat, akik új termékek fejlesztésén, valamint új tartalmak, művek megalkotásán fáradoznak. A hamisítás a legálisan működő vállalkozásokat teszi tönkre, munkahelyek megszűnéséhez vezet, és az emberek biztonságát, egészségét is veszélyeztetheti (pl. hamis autóalkatrészek, hamis gyógyszerek, hamis gyermekjátékok)
Hamisítás Elleni Nemzeti Testület
A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület 2008 óta a szellemitulajdon-jogok megsértése elleni fellépés hatékonyabbá tétele érdekében működik. Tagjai állami szervek, valamint a szellemi tulajdon védelmével érintett társadalmi és gazdasági érdek-képviseleti szervezetek képviselői.
A testület célja, hogy kezdeményezései a szerzői jogok, valamint az iparjogvédelmi jogok védelmének megerősítése révén előmozdítsák az innovációt és növeljék a vállalkozások – különösen a kis- és középvállalkozások – versenyképességét.
A jogérvényesítés hatékonyabbá válásával a feketegazdaság aránya csökkenhet, ami együtt jár a foglalkoztatás kifehérítésével, a hamisításból származó illegális jövedelmek bűncselekményekbe való visszaforgatásának megakadályozásával. A jogérvényesítés erősödése biztosíthatja a fogyasztók fokozottabb védelmét, s így elősegíti, hogy a fogyasztók egészségét és testi épségét is veszélyeztető hamis termékek kiszoruljanak a piacról.