Interaktív szeminárium sorozat a magyar médiában dolgozó szakemberek számára, amely során lehetőségük nyílik megvitatni egymással valamint idegenrendészeti, menekültügyi és állampolgársági szakemberekkel a bevándorlással kapcsolatos aktuális problémaköröket.
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal „Média Kurzus II.” címen szeminárium sorozatot szervez a médiában dolgozók és a médiával foglalkozó diákok számára. A három alkalommal megrendezésre kerülő egy-egy napos szeminárium célja az, hogy a bevándorlással kapcsolatos aktuális témákat és szakkifejezéseket, valamint az ezek kapcsán felmerülő kérdéseket interaktív előadások és workshopok formájában vitassák meg a részvevők, szakemberek közreműködésével.
A rendezvények kiváló fórumot biztosítanak arra, hogy a magyarországi újságírók, tévés szakemberek és médiával foglalkozó tanulók találkozzanak egymással és a bevándorlás területén dolgozó szakemberekkel, továbbá irányított beszélgetések keretében bővítsék tudásukat az idegenrendészeti, menekültügyi és állampolgársági témakörökben.
A szeminárium még egy alkalommal kerül megrendezésre a Danubius Hotel Hélia szállodában, Budapesten:
2013. november 19. Kirekesztés
A szeminárium sorozat helyszíne: Danubius Hotel Hélia, Uranus terem, 1133 Budapest, Kárpát utca 62-64.
A HARMADIK SZEMINÁRIUM PROGRAMTERVE - 2013. november 19., Kirekesztés
November 19. (kedd)
Kirekesztés
09:00-09:30
Regisztráció
09:30-10:30
Miért hagyja valaki el hazáját? Migrációs alapfogalmak tisztázása
Mi a nemzetközi migráció, és kik azok a nemzetközi migránsok? Miben különbözik a Szegeden tanuló szabadkai gimnazista a Sanghajban dolgozó szecsuani földművestől? Van-e összefüggés az anatóliai búzatermés és a nagykörúti kebab-büfék között?
A bevezető előadás során bemutatásra kerülnek a migrációval kapcsolatos alapfogalmak, valamint szó lesz arról, hogyan lehet a szakkifejezéseket helyesen, a megfelelő kontextusban használni.
Az előadó személye hamarosan kijelölésre kerül
10:30-11:15
Jöhet a családom is?
„Jöhet a testvérem is? Mit tehetek, ha a családtagjaim több ezer kilométerre vannak!”
Külföldi családtagok, családegyesítés, családi együttélés biztosítása Magyarországon. Mit jelent az, hogy a családtagok tartózkodása ne jelentsen indokolatlan terhet Magyarország szociális ellátórendszerére? Milyen tartózkodási feltételeket kell igazolnia a szülőknek, ha Magyarországon gyermekük születik? Mit szól ehhez a magyar társadalom?
Előadó: Nagyné dr. Csernai Katalin, Osztályvezető, Vízum és Tartózkodási Osztály, Idegenrendészeti Igazgatóság, Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal
11:15-11:30
Kávészünet
11:30-12:15
Sajtótájékoztató szimulációs játék
A kirekesztés témakörben egy problématöbb nézőpontból történő megközelítése egy sajtótájékoztató keretében
12:15-13:00
Van jó menekült és rossz menekült?
A menekültügyi eljárás rövid ismertetése a státuszok és eljárások közötti különbségek bemutatását követően beszélgetés arról, hogy vannak-e olyan menekült csoportok, akiket a magyar társadalom szívesebben lát, mint másokat.
előadó: dr. Misángyi Andrea, Menedékjogi Osztály, Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal
13:00-14:00
Ebéd
14:00-14:45
Az újságíró felelőssége a korrekt tájékoztatás!
A migrációval kapcsolatos fogalmak helyes használata néha komoly kihívást jelent. A szeminárium első felében elhangzott ismeretek segítségével újságcikkek elemzésére kerül sor kirekesztés témakörben. Hol van a hiba? Mi minősül félretájékoztatásnak?
14:45-15:15
Elfogadtok? Magyar állampolgár akarok lenni!
Milyen feltételei vannak a honosításnak? Hogyan válhat egy bevándorló magyar állampolgárrá? Csak akkor nyújthatok be állampolgársági kérelmet, ha beszélek magyarul? Hogyan tudom igazolni magyar állampolgárságomat? A magyar állampolgárrá válás különböző szakaszainak bemutatása mellett szó lesz arról, hogy vannak-e olyan bevándorlók, akiknek könnyebb a magyar társadalom teljes értékű tagjává válni.
Az előadó személye hamarosan kijelölésre kerül.
15:15-15.30
Kávészünet
15.30-16.15
Vitassuk meg! Befogadó társadalom Magyarország?
A témához kapcsolódó rövid film levetítése után a címben szereplő kérdés megbeszélése provokatív kérdések felvetésével és megválaszolásával.
16.15-17.00
Magyarország külföldi szemmel
Az előző témakör során kibontakozó vita folytatása egy Magyarországon élő harmadik országbeli állampolgár személyes tapasztalatainak a bemutatásán keresztül. Kérdezz, felelek!