Eseménynaptár
Nagy Diák Bűnmegelőzési Teszt
Időpont: 2018. January 25. - 2018. April 15.Helyszín: TESLA rendezvényközpont
Cyberbullying, happy slapping, dizájner drogok – ezek a legújabb veszélyek, de emellett ugyanúgy jelen vannak a lopások, verekedések, erőszakos cselekmények a fiatalok körében is. A diákok szereplői lehetnek akár elkövetőként, akár áldozatként ezeknek a bűneseteknek.
A DUE Médiahálózat, a diákújságíró egyesület ma induló bűnmegelőzési vetélkedője, a „Ne dőlj be!”, játékos formában hívja fel a figyelmet a korosztályt érintő veszélyekre és a megoldási lehetőségekre. A többfordulós verseny résztvevői az új ismeretek mellett értékes nyereményekkel is gazdagodhatnak. Az első fordulóban egy 20 kérdéses tesztet kell kitölteni, a www.nedoljbeteszt.hu oldalon, ami számítógépről, tabletről és okostelefonról is elérhető.
Mit jelent a bűncselekmény szó? Ki lehet elkövető? Mit jelent a cyberbullying? Mi a rohamivás? Mi a rendőrség szlogenje? Hogyan kerülhetem el a veszélyeket? A DUE Médiahálózat népszerű tesztsorozatának ezúttal az a célja, hogy a diákok megtudják: ismerik-e a rájuk leselkedő veszélyeket, tudják-e, mi a különbség a csíny és a bűncselekmény között, és hogyan kerülhetik el azt, hogy jogsértés áldozatai legyenek. A 12-24 éves korosztálynak készült online tesztsorozat olyan érdekes kérdéseket is felvet, amelyekről eddig esetleg sokan azt hitték, hogy az még csak diákcsíny. Emellett pedig olyan új ismereteket is közöl, melyeknek köszönhetően a fiatalok pontos információkat szerezhetnek például a jogaikról, a zaklatás formáiról, a tudatmódosító szerekről, a rongálásról, a garázdaságról, szexuális, illetve vagyon elleni bűncselekményekről, vagy akár az emberkereskedelemről is.
A gyermekek és fiatalok kiemelt kockázatú csoportot képeznek bűnmegelőzési szempontból, mert hiszékenységük, bizalmuk, óvatlanságuk vagy csekély testi erejük miatt kiváló célpontjai lehetnek egy-egy bűncselekménynek. A kortárs csoport nyomására pedig hajlamosak lehetnek olyan cselekmények – gyakran csoportos elkövetésére –, amelynek következményeivel nincsenek tisztában, és ez az információhiány az elkövetővé válásuk kiemelkedő kockázatát jelenti.
Ott vannak például a dizájner drogok, melyekkel többek között épp ezt a korosztályt célozzák meg, csak éppen a mesterségesen, olcsón előállított hatóanyagok szervezetre káros hatásaival nem foglalkoznak az elkövetők. Itt nincs betegtájékoztató, nincs semmi, ami felhívná a figyelmet a mellékhatásokra, pedig rengeteg létezik és mindegyik súlyos kockázatot jelent a sikeres életre, illetve az egészségre.
Egy másik, kifejezetten az „Y” és „Z” generációt érintő bűncselekmény-csoport pedig az internethez, illetve a virtuális világhoz, közösségekhez köthető. Sajnos vannak, akik másokat bántanak a világháló felhasználásával. Ezen a téren a legújabb „divat” a cyberbullying, amikor az elkövető sértő, fenyegető SMS-ben, e-mailben vagy online üzenetekben félemlíti meg, zaklatja, alázza meg a sértettet. A happy slapping során pedig nemcsak megverik az áldozatot, hanem a bűncselekményt mobiltelefonnal dokumentálják is.
Az interneten kicsalt fényképek is sok fejtörést okozhatnak, főleg, ha azok intim jellegűek. Egy felkészületlen fiatal számára egyfajta pokoljárás is lehet, amíg eldönti, mi legyen akkor, ha bizalmasan megosztott valakivel pár képet, majd az illető ezekkel zsarolni kezdi, vagy azokat tiltott módon fel akarja használni. Érdemes-e ilyen képet továbbadni? Mit tegyünk, hová forduljunk? Milyen bűncselekmények ezek? Fontos kérdések, melyek megválaszolása segít eligazodni a biztonságunkat, személyünket célzó veszélyhelyzetek rengetegében.
A www.nedoljbeteszt.hu oldalon április 15-ig lehet kitölteni a tesztet. A legjobbak már személyesen, élőben versenyezhetnek a fődíjért, egy laptopért, valamint további okoseszközökért az Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon 2018. május 11-én a budapesti Tesla-ban.
A projekt a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és a Belügyminisztérium támogatásával, az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály szakmai partnerségével valósul meg.